BYLINNÉ RECEPTY

POSTUPNĚ PŘIDÁVÁM

VŠECHNY UVEDENÉ NÁVODY PŘÍRODNÍ LÉČBY PŘEDÁVÁM V ZÁJMU O POMOC POTŘEBNÝM I DALŠÍM ZÁJEMCŮM A OČEKÁVÁM,ŽE BUDOU ČTENÁŘI TAKÉ PŘIJATY.

DALŠÍ ČÁST TÉTO KAPITOLY INFORMUJE O MOŽNOSTECH PŘÍRODNÍ LÉČBY.JEDNÁ SE O SPECIÁLNÍ ČÁST S RECEPTY NA SMĚSI BYLIN,PŘEDPISY NA ZHOTOVENÍ OSVŠDČENÝCH MASTÍ A MAZÁNÍ,KOUPELÍ,VODOLÉČBU A DALŠÍ PROSTŘEDKY NA PODPORU LÉČEBNÉHO PROCESU.

RECEPTÁŘ

ANGÍNA

ČAJOVÁ SMĚS:TUŽEBNÍK JILMOVÝ,KVĚT BEZU ČERNÉHO,LÍPOVÝ KVĚT./3xDENNĚ 1 ŠÁLEK/

KLOKTAT:OSOLENÝ ODVAR ZE ŘEPÍKU,PŘÍP.ODVAR Z BERGENIE-ODDENEK/NĚKOLIKRÁT DENNĚ/

PROTI KAŠLI

ŠŤÁVA Z CIBULE:CIBULE SE NAKRÁJÍ NA DROBNÉ KOSTIČKY A VE SKLENĚNÝCH KOMPOTOVÝCH MISKÁCH SE ZASYPE POL.LŽICÍ PRÁŠKOVÉHO CUKRU.NEJPOZDĚJI ZA HODINU PUSTÍ CIBULE ŠŤÁVU.TA SE BERE 3xDENNĚ PO 1 ČAJ.LŽÍČCE.MÍSTO CIBULE LZE POUŽÍT BULVU Z ČERNÉ ŘEDKVE.KAŠEL ZMIZÍ ZA DEN,V ÚSPORNĚJŠÍCH PŘÍPADECH LÉČBY TRVÁ 2-3 DNY.

SUCHÝ KAŠEL

PŘI DLOUHODOBÉM SUCHÉM KAŠLI JE ZVLÁŠTĚ ÚČINNÝ ČAJ,OBSAHUJÍ 2 DROGY A OBSAHEM KYSELINY KŘEMIČITÉ,V KOMBINACI S KOŘÍNKY PRVOSENKY JARRNÍ.PŘÍPRAVA:/PŘESLIČKA ROLNÍ 120g,PRVOSENKA JARNÍ-KOŘEN 40g,JITROCEL KOPÍNATÝ 40g.TUTO SMĚS UVAŘÍME ZE 6 POL.LŽIC NA 6 ŠÁLKŮ VODY,VAŘÍME 15 MINUT.PIJEME DENNĚ 3 ŠÁLKY PO DOBU 1 MĚSÍCE.

KAŠEL A NEMOCI PRŮDUŠEK

SMĚS BYLIN:SLÉZ KVĚT,PROSKURNÍK KVĚT,LIST A KOŘEN,DIVIZNA KVĚT,PODBĚL KVĚT A LIST,JITROCEL LIST.   1-3  LŽIČKY SMĚSI SPAŘIT 15-20 MINUT  VE 1/4 LITRU VODY.PÍT AŽ 1 LITR DENNĚ,NEJLÉPE PRŮBĚŽNĚ.

DOMÁCÍ BYLINNÁ PREVENCE V CHŘIPKOVÉM OBDOBÍ

JAKMILE POZORUJEME PRVNÍ PŘÍZNAKY KATARU HORNÍCH CEST DÝCHACÍCH NEBO I BEZ TĚCHTO PŘÍZNAKŮ JAKO PREVENCI SI PŘIPRAVÍME A PIJEME DENNĚ VŽDY PO DOBU 14 DNÍ UVEDENÉ ČAJOVÉ SMĚSI/A PAK UDĚLÁME 14 DNŮ PAUZU/

PRSNÍ ČAJ

KVĚT NEBO LIST PODBĚLU,DIVIZNY,NAŤ PLÍCNIKU,LIST JITROCELE,NAŤ MATEŘIDOUŠKY-VŠE VE STÉJNÉM POMĚRU/NAPŘ. PO 100g/SMÍCHÁME.PRO PŘÍPRAVU ČAJE VEZNEME 2 ČAJ.LŽÍČKY BYLINNÉ SMĚSI ,SPAŘÍME JE 3 dl VROUCI VODY, NECHÁME 1/4 HODINY STÁT A OSLADÍME MEDEM.PIJEME TEPLÉ,MALÝMI DOUŠKY.CHCEME -LI PŘEDEJÍT KATARU HORNÍCH CEST DÝCHACÍCH, ZEJMÉNA U DĚTÍ, DÁVÁME JIM DENNĚ 1 LŽÍCI JITROCELOVÉHO SIRUPU,KTERÝ SE PRO DĚTI PRODÁVÁ V LÉKÁRNÁCH S PŘÍMĚSÍ MEDU.

ŠVÝCARSKÝ PRSNÍ ČAJ

VELMI DOBÝ PRSNÍ ČAJ, OBLÍBENÝ VE ŠVÝCARSKU,JE SESTAVEN PODLE ŠVÝCARSKÉHO LÉKOPISU A OBSAHUJE ::LÉKOŘICE 25g,KOŘEN PROSKURNÍKU 10g,TAMIÁN 10 g,PROSKURNÍK LISTY 10g,PODBĚL NAŤ 10 g, VLČÍ MÁK KVĚT 10g,SLÉZ KVĚT 10 g,PODBĚL KVĚT 5 g,BADYÁN 5 g ,DIVIZNA KVĚT 5g.ČAJ SE PŘIPRAVUJE JAKO ODVAR Z POL. LŽÍCE NA JEDEN ŠÁLEK ČAJE.DENNĚ PIJEME 2-4x 1 ŠÁLEK.BADYÁN LZE NAHRADIT FENYKLEM,DIVIZNU NAHRADÍ PŘIDÁNÍ 5 g IBIŠKU.

CIBULOVÝ ČAJ

SE POUŽÍVÁ PROTI NACHLAZENÍ DÝCHACÍCH CEST.DO STUDENÉ VODY NAKRÁJET CIBULI NA VĚTŠÍ KOUSKY,PŘIVÉST DO VARU A NECHAT 20 MINUT STÁT.PÍT PO EVENT.PŘIHŘÁTÍ,BEZ PŘÍSAD.

PREVENTIVNÍ ČAJ PROTI NACHLAZENÍ

6 DÍLŮ DRCENÝCH ŠÍPKU,1 DÍL LISTŮ ČERNÉHO RYBÍZU ,1 DÍL KOPŘIVY NEBO HEŘMÁNKU.VE SMALTOVANÉM HRNKU --LOUHOVAT 10-12 HODIN,PŘIVÉST K VARU, ODSTAVIT NA 10 - 12 MINUT,ZCEDIT PŘES  HADŘÍK/PÍT 2 - 3 xDENNĚ ŠÁLEK/.

Z KVĚTU ČERNÉHO BEZU

SE PROTI NEMOCEM DOPORUČUJÍ HORKÉ KOUPELE NOHOU NEBO CELKOVÉ KOUPELE.ZEJMÉNA KDYŽ JSME PROMOKLÍ, POBÝVALI JSME DÉLE VE SNĚHU A VĚTRU,UDĚLÁME SI 2 HRSTÍ KVĚTU BEZU NÁLEV TAK,ŽE JE PŘELIJEME ASI 2 L VAŘÍCÍ VODY.KDYŽ NÁLEV ZCHLÁDNE NA TĚLOVOU TEPOLOTU,PŘECEDÍME JEJ DO VANY S VODOU V POMĚRU 1:3/POBUDEME V NÍ 1/4 HODINY/.JAKMILE LÁZEŇ CHLADNE,UDRŽUJEME JEJÍ TEPLOTU STÁLÝM PŘIDÁVÁNÍM HORKÉ VODY.STRANOU PONECHÁME ŠÁLEK NÁLEVU,KTERÝ BĚHEM KOUPELE VYPIJEME.IHNED PO TÉ SE ODEBEREME NO LŮŽKO.DRUHÝ DEN RÁNO SI DOPŘEJEME VĚTŠÍ DÁVKU VITAMÍNU C./NAPŘ.Z CELÉHO CITRONU V BĚŽNÉM ČAJI,DOPLNĚNÉM MEDEM/

PREVENCE PROTI BOLENÍ V KRKU

NEBO KDYŽ NÁS UŽ V KRKU ZAČÍNÁ "ŠKRABAT",KLOKTÁME 2-3 DENNĚ JEDNODUCHÝM KLOKTADLEM

KLOKTADLO Z HŘEBÍČKU::ROZDRTÍME NAJEMNO ASI 10-15 HŘEBÍČKU/KUCHYŇSKÉ KOŘENÍ/.MŮŽEME JE ROZDRTIT VÁLEČKEM NA TĚSTO TAK,ŽE HŘEBÍČKY JÍM PŘEJÍŽDÍME,DOKUD SE NEROZMĚLNÍ NADROBNO.PAK JE VSYPEME DO 1/4 LITROVÉHO HRNKU A SPAŘÍME VAŘÍCÍ VODOU.NECHÁME LOUHOVAT-PŘED PRVNÍM POUŽITÍM DOBROU PŮLHODINU.PAK ČÁST SLIJEME,DOPLNÍME TEPLOU VODOU A KLOKTÁME.ZBYLÝ NÁLEV /HŘEBÍČKY V NĚM PONECHÁME/POUŽÍVÁME STEJNÝM ZPŮSOBEM PŘI DALŠÍM KLOKTÁNÍ.JE TO VELMI PŘÍJEMNÁ DEZINFEKCE

KLOKTADLO  ZE  SMĚSI  BYLIN

PO 20 g ŠALVĚJE,DIVIZNY,KVĚTU AKÁTU NEBO HEŘMÁNKU,2 KS STROUHANÝCH PLODŮ KAŠTANU LEHCE SMÍCHAME A Z TÉTO SMĚSI PŘIPRAVUJEME KLOKTADLO TAK,ŽE 1 NAVRŠENOU ČAJ.LŽIČKU SMĚSI VLOŽÍME DO 2 dl CHLADNÉ VODY,PŘIVEDEME K VARU,KRÁTCE POVAŘÍME ,NECHÁME USTÁT,SCEDÍME A PŘIDÁME NA ŠPIČKU NOŽE JEDLOU SODU.KLOKTÁME NĚKOLIKRÁT DENNĚ. 

PROTI  CHRAPOTU

Působí příznivě odvar z řepíku.Buď jen ze samotného,nebo s přidáním okvětních lístků červené růže.100g řepíku se vaří  v 1/2 litru vody,až se voda odpaří asi na 3 dl.Okvětní lístky z 1 červené růže se přelijí 1 dl vaříci vody a nechají se hodinu luhovat.Oba výluhy se pak  spojí ,přidá se 1/4 kg včelího medu ,promíchá se a denně se několíkrát užívá po 1 lžíci .

ALERGICKÁ /SENNÁ RÝMA

Heřmánek 50 g,proskurník 150g,jitrocel 100g,fenykl 100g,řepík 150g,truskavec 150g,šípek drcených 150g,divizna 50g,mateřidouška 70 g,3x denně pít šálek odvaru nebo 3x denně čaj z kopřivy žahavky.

ZÁNĚTY HORNÍCH CEST DÝCHACÍCH,PLÍCNI NEMOCI

Výborný lék při nemocech plícních a zánětech horních cest dýchacích získá se přípravou medu sedmikrásky/500 ks květů chudobky se přelije 3/4 litru vaříci vody/.Přidáme na kolečka nakrájený,v horké vodě omytý citron,z něhož odstraníme jadérka,aby med nehořkl.Vše necháme vyluhovat do druhého dne a pak vodu i s hmotou vylisujeme přes husté plátenko do dobře vysmaltované nebo do kameninové nádoby,možno i skleněné.Pžidáme 750g krystálového cukru,promícháme a svaříme do hustoty ještě tekoucího sirupu.Horkým sirupem plníme menší skleničky,nemusí se sterilizovat.Med vydrží uložený v suché místnosti i několik let a nezkazí se .

REVMATISMUS-DNA

Dieta,omezit přísun masa a mastných výrobků včetně polévek,omáček,paštik.Dále omezit kávu,pravý čaj,kakao.Luštěniny také škodí,vyjma naklíčených.Reveň a chřest obsahují kyselinu sťavelovou,která je pro tyto nemoci nebezpečná.Provádět při každé příležitosti dechová cvičení hlubokým jogínským dechem.

TLAK

Nízký krevní tlak-hrst rozmarýny macerovat 14 dní v 1 litru červeného vína.Pít 2x denně 1/2dl.

Vysoký krevní tlak-nutno  zjistit příčinu,velmi často  od  pravé  ledviny.Bylinkový čaj/jmelí bílé bez bobulí.Sbírá se březen,duben a říjen.Max.denní dávka 5g.Používá se studený nálev:: 1 čaj.lžíčka se zalije  1/4 studené vody a nechá 8 hodin luhovat.Poté se jenom  mírně přihřeje.Pije se 1-2 x denně šálek. 

PODPORA SRDEČNÍ ČINOSTI

1 čaj.lžičku semene kopru rozdělit na 3 části a přes den žvýkat.Zapíjí se dobrým čajem,např.zeleným činským čajem.Posiluje srdce a brání preventivně rozvoji ischemické choroby srdeční.

Čištění krve

Lehký,velmi dobře snášený přípravek k pročištění krve:Směs bylin:lípový květ,list meduňky,list máty peprné,kopřiva dvoudomá-vše po 25 g.Z 1-2 pol.lžic této směsi na 1 šálek čaje se připraví výluh.Pije se ráno a večér po šálku .